Fototapeta w sypialni

Nowoczesna fototapeta to dekoracja, którą stosujemy praktycznie we wszystkich wnętrzach mieszkalnych. Obecna jest nawet w łazience i w kuchni, bo może być odporna na wodę. W salonie i w sypialni fototapeta to już codzienność. W dodatku nie muszą to być ani brzozy, ani rajska plaża ani inny popularny kiedyś motyw. Dzisiaj każde zdjęcie może być motywem na fototapetę pod warunkiem, że jest nienaganne technicznie, a przede wszystkim ostre. Druga grupa motywów to grafiki, z których najciekawsze są grafiki abstrakcyjne.

Abstrakcyjne grafiki jako fototapeta na ścianie mają ciekawą właściwość polegającą na specyficznym złudzeniu optycznym. Otóż patrząc na taka fototapetę nie jesteśmy w stanie ustalić w jakiej odległości jest ściana. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się większe niż w rzeczywistości. To przydaje się w salonie, w kuchni, ale fototapety do sypialni nie muszą oddziaływać w ten sposób. W sypialni sprawdzają się inne motywy, w jak największym stopniu zgrane z całością aranżacji. Chodzi głównie o kolorystykę fototapety, a mniej o treść motywu. Motywy na fototapetę w sypialni mogą być bardziej odważne niż w salonie, ponieważ sypialnia jest prywatną przestrzenią, a w której nie przyjmujemy gości.

Fototapeta w sypialni rzadko naklejana jest na całą ścianę. Najczęściej jest to ściana nad łóżkiem, a fototapeta jest naklejana na szerokość łóżka. Taka dekoracja w sypialni wydaje się wystarczająca, sypialnia nie jest przeładowana akcentami dekoracyjnymi. Jeśli stwierdzimy, że mamy za mało miejsca na fototapetę, to możemy zdecydować się na obraz. Drukowane obrazy możemy dostosować wielkością do wymiarów wolnego miejsca na ścianie. Pod tym względem obrazy są lepsze, bo bardziej je można spersonalizować. Decyzja zawsze należy do właścicieli mieszkania, którym radzimy obejrzeć przykładowe aranżacje w internecie. Jest na tyle dużo, że na pewno będą inspiracją dla własnych pomysłów.