Fotoapety, obrazy, czy naklejki?

Drukowanych dekoracji ściennych jest kilka rodzajów do wyboru. Jakimi kryteriami kierować się wybierając między fototapetą, obrazem i plakatem? Oczywiście jednym z nich jest cena, ale przede wszystkim powinna decydować kompozycja.

Plakaty to dekoracja dosyć tania, dzięki temu nadaje się do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego. Jeśli zostanie zniszczony, strata jest niewielka, wielokrotnie mniejsza niż w przypadku fototapety lub obrazu. Z drugiej strony młodzi lubią zmiany, co chwila zmieniają zainteresowania, a to dotyczy również tematu dekoracji ściennych. Pewnie będą chcieli wydrukować własne zdjęcie, co oczywiście jest możliwe i wskazane.

Fototapety (https://fototapety.art/) są największą dekoracją, którą zazwyczaj przykleja się na całą ścianę. Rzadziej fototapeta naklejana jest w narożniku albo na dwie narożne ściany. Po prostu mało kto może sobie pozwolić na pozostawienie dwóch niezastawionych ścian. Fototapeta to dekoracja, która całkowicie zmienia odbiór wnętrza. Bardzo łatwo uzyskać efekt, w którym cała reszta pokoju będzie dodatkiem do fototapety. Są takie spektakularne zdjęcia, które wydrukowane jako fototapeta dadzą taki właśnie efekt, zazwyczaj wcale nie oczekiwany ani pożądany. Dla obniżenia ceny nie drukujemy fototapet na całą ścianę, starając się nie naklejać jej tam, gzie jest zasłonięta.

fototapeta

Obrazy to dekoracja, którą w największym stopniu można dopasować do pomieszczenia. Można dobrać proporcje i wymiar w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Może to być duży obraz, który będzie zwracał uwagę i miał znaczący wpływ na wygląd i postrzeganie pomieszczenia. Po drugie stronie są małe obrazki, które służą do wypełnienia pustego miejsca na ścianie, nieabsorbujące uwagi. Wybierając między tymi skrajnymi opcjami, możemy uzyskać pożądany efekt dekoracyjny.